Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów

Książka zawiera wstęp do etnobotaniki (definicje, historia, znaczenie, przydatność, mity)  i jest autorską propozycją określenia kanonu roślin o ważnym miejscu w kulturze ludzkiej i mocy jej kształtowania dla obszaru Karpat i Bałkanów.  Około sto gatunków roślin opisałem w formie mini-biogramów z naciskiem na ich kulturowe znaczenie, a w książce łącznie wspominam grubo ponad 150 gatunków i odmian. W opisach kulturowych kontekstów starałem się wskazać na publikacje i różne podejścia badaczy od czasów najdawniejszych po współczesne sytuacje w rodzaju: bioartu, guerrilla gardeningu, hortiterapii, problemów z roślinami halucynogennymi itd. Dodatkowo, w kilku rozdziałach opisałem spacery, wycieczki i wyprawy szlakami roślin, co wpisuje książkę w nurt przewodników alternatywnych, ale wskazuje także na rozległe konteksty botanizowania.

Zielnik … nie jest atlasem botanicznym i nie miałem zamiaru opracowania kolejnego wydawnictwa zawierającego przegląd gatunków, ich nazw i wizerunków. Mam nadzieję, że moja propozycja okaże się inspirująca zarówno dla botaników, jak i wszystkich sympatyków roślin i przyrody, a może nawet dla zmiany filozofii ochrony przyrody z administracyjno-przemysłowej na uczestnicząco-kulturową. Jednym z powodów napisania tej książki było moje przeświadczenie o tym, że ochrona przyrody w Polsce winna być częścią ochrony dziedzictwa kulturowego, a nie działem rolnictwa czy inżynierii sanitarnej.

Fotografie opublikowane w książce są dobierane jako ilustracje tez etnobotanicznych, a nie zbiór ilustracji do identyfikacji gatunków i wiele z nich powstało we współpracy z doskonałym fotografikiem i eksperymentatorem Bogdanem Kiwakiem.

Książkę wydało Wydawnictwo Ruthenus w twardej, lakierowanej okładce, 319 stron tekstu z fotografiami czarno-białymi plus 8 tablic z barwnych.

Cena podstawowa książki to 45 złotych.

Pierwsze oficjalne spotkanie autorskie i publiczna prezentacja książki miało miejsce w klubie Dobra Karma w Katowicach – 25 maja 2012 roku.

3 thoughts on “Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów

 1. to będzie krótkie wprowadzenie do komentarza, gdyż książki jeszcze nie ogarnąłem,zaglądając tu i ówdzie…praca jest jednak dziełem poligraficznym o dużych walorach estetycznych, zapewne jest nowatorska /może pionierska…/, reprezentuje podejście holistyczne (chociaż wyraz jest znany,dla niewiedzących: całościowe)do poruszanych zagadnień, pewnie będą w niej zgrabnie wplecione w wywód uwagi krytyczne wobec stanu polskiej nauki oraz szkodliwych skutków społeczno-przyrodniczych jednowymiarowego myślenia, okraszonego zachłannością, prymitywizmem, zazdrością, etc ludzkiego umysłu…

   • czy otrzymaliście już mój /nasz/ CD „Zielona tajemnica drzew”?
    ps cieszę się na kolejną książkę,co mobilizuje mnie do wydawania kolejnych tomików poezji, które spoczywają od lat w rękopisach…

    pozdrowienia dla Anny!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s