Efedra…

ephedraviridis1

Widzę, że ta bardzo oryginalna roślina spodobała się sympatykom etnobotanicznie.pl i dlatego zamieszczam ten mały dopisek. Przypomnę, że poza mitologiczną indyjską soma i perską haoma, a chemicznym oddziaływaniem efedryny, jest jeszcze 🙂 cała intrygująca, przyjazna ludziom przestrzeń łagodnych interakcji pomiędzy ludźmi a przęślami. Jeden z gatunków przęśli o nazwie Ephedra viridis, który rośnie w USA (np. w stanie Utah, ale też w Nowym Meksyku i innych, pustynnych obszarach Ameryki) znany jest od tzw. niepamiętnych czasów jako napar „indian tea”, a nieco krócej jako… „green Mormon tea”! Naparom z tego gatunku przypisuje się właściwości antydepresyjne i zdrowotne. Zaznacza się często, że efedrynę pozyskuje się z gatunków azjatyckich, głównie z przęśli chińskiej. 🙂

23 listopada od 19-stej w Księgarni BONOBO przy Małym Rynku w Krakowie kończę tegoroczny cykl spotkań etnobotanicznych i także tym razem będą do oglądania i kupowania sadzonki ciekawych roślin. Jak ustaliłem z prezentowaną już na moim blogu i spotkaniach pracownią botaniczną: www.ethno-garden.com (Magic Find – sklep z nasionami i sadzonkami interesujących kulturowo roślin) będzie można zobaczyć i kupić sadzonki Ephedry viridis! Poza przęślą będą także: sadzonki szałwi białej, a nawet mandragory jesiennej!

ephedraviridis2

Nad tekstem i powyżej – przęśle z pracowni Ethno-Garden. Fot. Ethno-Garden

mandragorasadz

Mandragora – sadzonka Fot. Ethno-Garden

mandragorapl2

Mandragora lekarska Fot. Marek Styczyński

Podczas spotkania w BONOBO powiem o przęślach, pokaże wiecej fotografii z wycieczki nad Dunaj i pokażę także fotografie leczniczego grzyba lakownicy lśniącej,  znanej jako Ling Zhi albo Reishi, ale ładnie rosnącej w Polsce i na Słowacji.

Ze względu na porę (ciemna część roku zaczyna się dzisiaj (3o. X/ 1.XI to Noc If, zwana także Saman lub Samhain czyli celtyckie wejście w ciemne półrocze i inspiracja dla anglosaskiego święta Halloween) powiem i zademonstruję zastosowanie bylic.

Mam nadzieję, że z kilkoma czytelnikami/czytelniczkami etnobotanicznie.pl spotkam się jeszcze przed 23-cim listopada podczas warsztatu zbieracko-przetwórczego 11-13.XI.2016!

Zapraszam!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s